Social media zagościły już na stałe w naszym życiu i wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez zalogowanie się na Facebooka, Twittera, Instagrama czy jakikolwiek inny popularny portal. Naukowcy już niejednokrotnie starali się wyjaśnić, skąd w ludziach bierze się tak silna chęć ?zajrzenia co tam na wallu?. Dziś jednak zajmiemy się konsekwencjami częstego przebywania na tego typu portalach. Wśród nich możemy wymienić strony takie, jak: Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine oraz LinkedIn.
Badacze z University of Pittsburgh zadali sobie pytanie, jak bardzo częste przebywanie na tego typu stromach, wpływa na życie społeczne każdego człowieka. Aby się o tym przekonać przebadali 1 787 mieszkańców USA w wieku od 19 do 32 lat. Każda osoba biorąca udział w eksperymencie musiała powiedzieć, jak dużo czasu dziennie spędza na wszystkich wymienionych powyżej stronach. Następnie porównano te wyniki z danymi pochodzącymi ze strony narzędzia Patient-Reported Outcomes Measurement Information System (PROMIS), na której użytkownicy regularnie donoszą o stanie swojego samopoczucia itp. W ten sposób naukowcy sprawdzili, jak liczba godzin spędzonych na portalach social media wpływa na izolację społeczną, jaką odczuwa każdy badany.
Wyniki jasno pokazały, że osoby osoby logujące się częściej na portale social media, czują się bardziej odizolowane od społeczeństwa, ich relacje nie zaspokajają ich potrzeby interakcji oraz czują się ogólnie mniej zaangażowani społecznie. Badacze wzięli pod uwagę także wszystkie zmienne, takie jak stan cywilny czy sytuację ekonomiczną.
Ochotnicy, którzy logowali się na różne portale social media więcej niż 58 razy tygodniowo były narażone aż trzy razy bardziej na pojawienie się u nich uczucia odizolowania społecznego od tych, którzy logowali się na tego typu portale nie więcej niż 9 razy tygodniowo. Skąd ta zależność?
Naukowcy mają kilka możliwych wyjaśnień. Spędzanie tak dużej ilości czasu przed internetem sprawia, że dana osoba dysponuje znacznie mniejszą ilością czasu, aby podjąć jakiekolwiek interakcje społeczne w prawdziwym życiu. Całkiem możliwe też, że widząc naszych znajomych na Facebooku, którzy tak dobrze radzą sobie w życiu, czujemy się zazdrości i ?coraz mniej nam się chce?.
Inne wyjaśnienie może być takie, że to wcale nie portale social media muszą powodować narastanie uczucia odizolowania, a odwrotnie. Niewykluczone, że osoby z takimi tendencjami po prostu częściej zaglądają do sieci i spędzają w niej znacznie więcej czasu.