Cześć.
W związku z pytaniami dotyczącymi techniki „Pomodoro”, która znajduje się również w darmowym materiałem tutaj… stwierdziłem, że dziś napiszę trochę więcej na jej temat.
Zarządzanie czasem.
Problem efektywnego zarządzania czasem dotyczy większości z Nas. Codziennie mamy do wykonania wiele zajęć. Po wykonaniu większości z nich mamy wrażenie, że nie zrobiliśmy tego wystarczająco dobrze lub mogliśmy to zrobić dużo, dużo szybciej a zaoszczędzony czas moglibyśmy przeznaczyć na coś innego.
Wydaje nam się, że inni są lepiej od nas zorganizowani. A może po prostu powinniśmy sobie zadać pytanie „Co zrobić aby w jak najbardziej optymalnym czasie powinienem wykonywać swoje obowiązki?”
Metod na optymalne zarządzanie czasem jest wiele. Jedną z nich jest wspomniana wcześniej metoda „Pomodoro” opracowana w 1980 roku przez Francesco Cirillo, który specjalizuje się w zarządzaniu sobą w czasie i produktywnością. Polega ona na tym, że wykorzystuje się zegar do planowania pracy w blokach czasowych.
Czemu służy technika Pomodoro?
Jest to sposób na zaplanowanie i rozłożenie pracy w ciągu dnia oraz na wyeliminowanie „przeszkadzaczy”. Głównym celem jest zmotywowanie Cię do nieprzerwanej pracy w pełnej koncentracji przez 25 minut. Jeśli uważnie przyjrzysz się swoim zadaniom, zauważysz, ze to ?małe pół godzinki? wytężonej pracy wystarczy, by wykonać większość z nich.
Hasło przewodnie techniki Pomodoro brzmi mniej więcej tak: Zamiast walczyć z czasem, pracuj z nim. (Worki with time ? not against it)
Główne zasady:
-
„Pomidor” to 25 minutowy blok czasu
-
4 pomidory składają się na pełną sesję, w ciągu której da się wykonać niemal wszystko
-
Jeśli upłynęły 4 „pomidory” a Twoje zadanie nie jest skończone, oznacza to, że warto podzielić je na mniejsze kroki.
-
Po każdym pomidorze następuje 5 minutowa przerwa, w ciągu której masz czas rozprostować kości, napić się łyk wody, zapisać coś w notesie czy w Skrzynce Spraw Nozbe
-
Po pełnej sesji robisz sobie 20-30 minutową przerwę na kawę, herbatę czy spacer
-
Nigdy nie skracaj „pomidorów” – jeśli kończysz zadanie wcześniej, wykorzystaj czas na zgłębienie tematu, którego dotyczyło zadanie lub zacznij kolejne.
Technika „Pomodoro” – jak z niej korzystać
1. Zacznij najpierw od przygotowania listy zadań do wykonania.
2. Ustaw czasomierz na 25 minut lub skorzystaj z darmowej aplikacji Pomodoro na telefonie lub komputerze. 25 minut jest to blok czasowy tzw. Pomidor
3. Pracuj nad zaplanowanym zadaniem całe 25 minut aż do do usłyszenia sygnału dźwiękowego wzywającego na przerwę.
4. Zrób 5 minut przerwy (obowiązkowo)
5. Zacznij następny blok 25 minutowy. Jeśli nie skończyłeś poprzedniego zadania to zajmij się dokończeniem poprzedniego. Jeśli poprzednie zadanie zostanie wykonane to weź się za następne.
6. Powtórz „Pomidora” jeszcze 3 krotnie.
7. Po zakończeniu 4 bloku czasowego weź 20-30 minutową przerwę.
Dlaczego ta metoda działa?
Odpowiedź jest dość prosta dlatego, że przedział wysokiej koncentracji u człowieka czyli czas kiedy jesteśmy w stanie zajmować się jedną rzeczą . Górna granica i znasz to pewnie ze szkoły to 45 minut ale optymalnie to 25-30 minut. Dlatego właśnie tyle trwa cykl „Pomidor”. Jeśli chodzi o przerwę pomiędzy zadaniami. Przerwa nie powinna być na tyle krótka żebyśmy się do niej nie przyzwyczaili ale jednocześnie na tyle długa abyśmy zdążyli się zrelaksować i odpocząć.
Narzędzia
Jeśli wolisz używać cyfrowych narzędzi oto przykłady aplikacji do Pomidoro:
-
http://www.tomato-timer.com/ (z powiadomieniami)
W Appstore’ach po wpisaniu „pomidoro timer” wyskakuje mnóstwo wyników
Jeden z programistów Nozbe, Radek Pietruszewski stworzył appkę Tadam, która rewelacyjnie sprawdza się na urządzeniach od Apple: http://tadamapp.com
Pozdrawiam
Andrzej