Zwodzą cię, bajerują, opowiadają bajki, plotą banialuki, to znowu blefują, kantują, wciskają kit, czyli po prostu kłamią. Koledzy w pracy, politycy i kobiety. Szczególnie te ostatnie są w tym naprawdę dobre. Jak bez pomocy wariografu wychwycić ich ściemę?
7 najczęstszych gestów wykonywanych podczas kłamania
1. Zakrywanie ust
To tak jakby w ostatniej chwili mózg podświadomie starał się powstrzymać potok fałszywych słów. Gest ten może też mieć podłoże w dzieciństwie. Dzieci kłamiąc, często niemalże odruchowo i natychmiast zakrywają sobie usta. Czasem dłoń przy ustach może być tylko przez ułamek sekundy, innym razem kłamca stara się ukryć ten odruch, np. udając kaszel.
2. Dotykanie nosa
Niby przelotem, niby przez przypadek. A może oznaczać kłamstwo, a nie kłopoty, np. z katarem. Dlaczego? Naukowcy z Chicago odkryli, że w organizmie kłamcy uwalniane są katecholaminy, związki chemiczne powodujące niewidoczne dla oka puchnięcie tkanek wewnątrz nosa. Kłamcy podnosi się także ciśnienie, więcej krwi dopływa do nosa, co powoduje tzw. efekt Pinokia. To wszystko może powodować mrowienie w zakończeniach nerwowych nosa i stąd chęć dotknięcia go lub potarcia.
3. Pocieranie oka
Są ludzie, którzy bez mrugnięcia okiem cię oszukają. Inni jednak często będą chcieli ukryć się za jakąś barierą. Pocieranie oka jest jedną z nich. Kobiety w takiej sytuacji dotykają okolicę pod okiem, tak by nie rozmazać makijażu.
4. Chwytanie się za ucho
Ten gest wyraża niepokój. Osoba, która go wykonuje, symbolicznie stara się „nie słyszeć zła”, a w tym przypadku wypowiadanego przez siebie kłamstwa.
5. Drapanie się po szyi
To kolejna oznaka niepewności. Gest, który w bardzo prosty sposób pomoże ci rozszyfrować prawdziwe intencje. – Wiem, co czujesz – mówi ci ktoś i drapie się właśnie w ten sposób. Zaryzykujesz i uwierzysz?
6. Rozluźnianie kołnierzyka
Ktoś tu kłamie i zaczyna nie wytrzymywać ciśnienia. Według naukowca Desmonda Morrisa – jeśli kłamca czuje, że sytuacja zaczyna mu się wymykać spod kontroli, i wie, że może zostać zdemaskowany – zaczyna mocniej pocić się na szyi. Stąd rozluźnienie kołnierzyka, który zdaje się zaciskać niczym stryczek.
7. Palec w ustach
I znowu podświadomość pracuje na pełnych obrotach. Gest ten symbolizuje u kłamcy chęć powrotu do poczucia bezpieczeństwa z okresu niemowlęcego (ssanie piersi, smoczka). Palec może być zastąpiony przez jakiś rekwizyt będący jego substytutem, np. przez papierosa czy długopis.
Czy wiesz, że… kłamca często patrzy w oczy
Z badań przeprowadzonych przez małżeństwo australijskich naukowców Pease’ów wynika, że wbrew obiegowej opinii kłamcy (aż 70 proc. z nich) nie tylko często patrzą prosto w oczy swojej ofiary, ale robią to także o wiele dłużej niż osoby prawdomówne. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie powodem tego jest panujące od wieków przekonanie, że kłamca ucieka wzrokiem, a skoro tak, to osoba nie mówiąca prawdy podświadomie czuje, że… nie powinna tego robić.