Michael Hassard jest byłym inżynierem NASA. Lubi wspinaczki w wysokich górach, biwakowanie na pustkowiach i szybką jazdę motocyklem. Teoretycznie – stereotypowy twardziel. Ale Hassard potrafi również uronić łzę. I to wcale nierzadko. Wzrusza go los ubogich i Hymn Wojskowy Republiki ? amerykańska pieśń patriotyczna. – Zawsze mam przy sobie zapasową paczkę chusteczek i to sporą ? mówi 44-letni inżynier.
Hassard idealnie pasuje do opisu osób wysoce wrażliwych (highly sensitive person) czyli takich, które reagują na niektóre bodźce silniej niż przeciętny człowiek.
WWO bardziej wnikliwie analizują zarówno pozytywne jak i negatywne informacje, przez co często mogą czuć się przytłoczone. Ich reakcje emocjonalne są bardziej wyraźne niż u innych. Są wyjątkowo wyczulone na smaki, zapachy, dźwięki, poświęcają więcej uwagi temu co się dzieje w ich otoczeniu, są bardziej uważne na innych ludzi, na emocje – ich i swoje.
Badania przeprowadzone na University of California w Santa Barbara (ich wyniki opublikował w kwietniu ub. r. magazyn ?Brain and Behaviour?) wskazują na różnice w aktywności neuronalnej osób wysoko wrażliwych i przeciętnie wrażliwych. U WWO stwierdzono większą niż u innych aktywność układu nagrody w momencie gdy patrzyli na… twarz ukochanej osoby. ? Oni myślą o świecie głębiej ? opisuje ich Lucy Brown, profesor neurologii z Einstein College of Medicine.
Współcześnie WWO doskonale sprawdzają się w roli nauczycieli, artystów, duchownych, pisarzy, dziennikarzy czy psychologów. Wysoka wrażliwość ma oczywiście także swoje wady. Osoby charakteryzujące się tą cechą łatwo obrazić czy zranić. Ich reakcje mogą być nadmierne…