5. To, jak oceniasz i traktujesz samego siebie odbija się na twoim samopoczuciu. Jeśli prowadzisz bardzo surowy wewnętrzny dialog, jesteś wobec siebie krytyczny – powstrzymujesz się przed rozwojem. Oczywiście ważne jest, by umieć zauważać swoje wady, ale nie możemy ganić się za wszystkie – nawet najmniejsze – potknięcia. Bliskie osoby chcemy i potrafimy wspierać, ale gorzej nam to wychodzi w stosunku do samych siebie. Postaraj się rozmawiać ze sobą, tak jak z najlepszym przyjacielem. Jeśli będziesz dla siebie życzliwy, odblokujesz potencjał, o którego istnieniu mogłeś przedtem nawet nie wiedzieć.
6. Będę zwracał większą uwagę na moje uczucia.
Oprócz ogólnych stwierdzeń w stylu ?czuję się źle?, ?jest ok?, większość dorosłych ludzi ma problem z wyrażaniem swoich uczuć. Niektórzy używają wytartych porównań, takich jak ?czuję motyle w brzuchu? albo ?mam wrażenie, jakbym miał gulę w gardle?. Jest to dla nich łatwiejsze niż określenie wprost, że są zakochani czy odczuwają lęk. Nie zmienia to tego, że emocje odgrywają dużą rolę w każdej podejmowanej przez nich decyzji: jeśli nie umieją ich nazywać, nieświadomie poddają się ich mocy.Postanów, że będziesz bliżej swoich emocji. Nazywaj je, rozróżniaj, poświęć czas na zastanowienie się, jak wpływają one na twój sposób myślenia i zachowania.
7. Stworzę program realizacji moich marzeń
Wielu ludzi mówi sobie: ?Kiedyś chciałbym napisać książkę?, albo ?Pewnego dnia założę mój własny biznes?. Jednak dopóki ?pewien dzień? nie stanie się konkretną datą w twoim kalendarzu, nie podejmiesz działań mających na celu realizację twoich zamierzeń. Przekształć swoje marzenia w cele poprzez przygotowanie własnego programu działania. Nawet jeśli nie możesz zająć się tymi projektami w ciągu najbliższego roku, możesz poświęcić wolny czas na rozeznanie się w temacie lub przyswojenie sobie narzędzi, potrzebnych do urzeczywistnienia twojego projektu.