W dzisiejszych czasach spora część ogółu pracowników to pracownicy biurowi. Tego typu praca nie polega już na segregowaniu papierowych stron i pisaniu na maszynie, ale raczej na ciągłej pracy z komputerem. Ta z kolei wymaga ciągłego wpatrywania się w monitor komputera, co potrafi mocno męczyć nasze oczy. Po ośmiu godzinach spędzonych w takich warunkach, naprawdę nie czujemy się za dobrze. Zamazany obraz, swędzenie gałki ocznej, wyschnięte oko, ogólnie podrażnienie i towarzyszący temu ból głowy ? jeśli znasz to z autopsji, to ten wpis jest dla Ciebie.
Dolegliwości te kojarzone są na ogół z jedną wspólną nazwą: zmęczenie oczu. Ludzie różnie starają się radzić sobie z tym problemem. Jednym idzie to lepiej, a inni z kolei zabierają się za to od złej strony. Okuliści są jednak zdania, że zmęczenie oczu nie ma nic wspólnego z trwałym uszkodzeniem wzroku ? a przynajmniej w żaden sposób do tej pory tego nie udowodniono. Zmęczenie oczu potrafi jednak dać w kość, dlatego lepiej go unikać. Jak jednak skutecznie tego dokonać?
Nie mrugasz tyle ile trzeba
Średnia ilość mrugnięć powinna wynosić około 15 na minutę. Niestety kiedy skupiamy się na czymś ? na czytaniu książki, gazety, czy patrzeniu na ekran komputera/telefonu ? nie mrugamy wystarczającą ilość razy. Nasza średnia spada wtedy do około 10 mrugnięć na minutę. Jest to zdecydowanie za mało. Jeśli w trakcie dnia nasze oko wyschnie, to nie będzie ono w stanie naturalnie się nawilżyć do końca dnia ? stanie się to dopiero wtedy, kiedy pójdziemy spać. Pamiętajcie więc o mruganiu.
Nawilżanie oczu
Jeśli jednak wciąż nie jesteście w stanie odpowiednio pilnować się, aby mrugać chociaż te 15 razy na minutę, to warto zainwestować w krople do oczu imitujące łzy. Są one w stanie dobrze nawilżyć gałkę oczną i przynieść nam ulgę.
Przerwy ważna rzecz
Istnieje pewna reguła, nazywa się ona 20-20-20. Polega ona na tym, że średnio co 20 minut powinniśmy przez 20 sekund wpatrywać się w coś, co znajduje się nie mniej niż 20 stóp od nas (czyli około 6 metrów).
Unikaj wysokiej jasności ekranu
Tutaj też funkcjonuje pewna reguła. Ekran naszego monitora nie powinien być jaśniejszy, niż poziom jasności naszego otoczenia. Dlatego też ważne jest to, aby nie korzystać ze swojego komputera/telefonu w całkowitej ciemności.
Soczewki kontaktowe też robią swoje
Jeśli nosicie szkła kontaktowe, to powinniście wiedzieć, że one również dodatkowo potrafią wzmóc uczucie zmęczenia oczu. Szczególnie jeśli macie je założone i pracujecie przy komputerze. W takim wypadku warto rozważyć zrezygnowanie ze szkieł kontaktowych ? przynajmniej na czas pracy ? i założenie okularów.
Jeśli nic nie pomaga ? idź do okulisty
Jeśli jednak mimo wprowadzonych zmian nadal odczuwacie ogromny dyskomfort związany ze zmęczeniem oczu, radzimy po prostu zasięgnąć rady i opinii profesjonalisty ? czyli najbliższego okulisty. Może Wam bowiem dolegać nie tylko zmęczenie oczu, lecz coś dużo bardziej poważnego.