1. Zaplanuj swoje działania
Nieśmiałość to potężny strach przed negatywną oceną ze strony innych ludzi. Zwykliśmy zastanawiać się nad tym, jak uniknąć ?wpadek?, zamiast pomyśleć nad tym, co mówić i robić, by wypaść dobrze. Jeśli nie czujesz się komfortowo podczas ?miłych towarzyskich pogawędek?, po prostu postaraj się do nich przygotować. Pomyśl, jakie interesujące tematy mógłbyś poruszyć w trakcie spotkania. Zadaj sobie kilka następujących pytań: Na jakie aktualne wydarzenia chciałbyś zwrócić uwagę? Co działo się ostatnio w Twoim życiu, o czym mógłbyś powiedzieć bez skrępowania. Co cię łączy z ludźmi, z którymi się spotkasz? Czy macie wspólne zainteresowania? W jaki sposób poradzisz sobie ze wstydem, jak wybrniesz z kłopotliwej dla ciebie sytuacji? Stawanie oko w oko ze swoimi obawami to najlepszy sposób na poradzenie sobie z nimi, ale nie możesz stracić poczucia, że kontrolujesz sytuację. Przemyśl przed spotkaniem, co będziesz mówił, a unikniesz poczucia bycia w pułapce.
2. Bądź zainteresowany rozmówcami
Podstawową zasadą wśród omawianych w legendarnej książce Dale?a Carnegiesa pt. ?Jak wygrać przyjaciół i mieć wpływ na ludzi? jest bycie autentycznie zainteresowanym nimi. Nieśmiałość ma to do siebie, że zmusza ludzi to skupiania się podczas różnych spotkań nie na innych lecz na sobie, na swoich emocjach i stresie, który im towarzyszy.
Nie myśl cały czas o tym, co robisz dobrze, a co źle, a więcej swojego zainteresowania skieruj w stronę osobowości swoich rozmówców, albo ich hobby. Skoro nie chcesz mówić o sobie rozpocznij konwersację na tematy, które interesują osobę, z którą właśnie spędzasz czas. Ludzie generalnie lubią opowiadać o swoich doświadczeniach, szczególnie, gdy się ich słucha. Zatem usiądź wygodnie i słuchaj, a z pewnością nie wypadniesz źle w oczach swojego rozmówcy.
3. Daj sobie jakąś rolę
Psychologowie zauważają, że cecha nieśmiałości społecznej bardzo często charakteryzuje ludzi, którzy na co dzień odnoszą sukcesy w pracy, np. doktorów, profesorów, biznesmenów. Oni sami przyznają, że kiedy spełniają swoje zawodowe role czują się bardzo pewni siebie, ale gdy tylko znajdą się w sytuacji, w której ich życie zawodowe przestaje ich definiować, tracą tę pewność. Wchodzenie w określone role daje nam poczucie sensu tego, co robimy, daje nam cel i wymusza na nas sposób zachowania. Podczas prywatnego spotkania także możesz narzucić sobie rolę, np. bycia powiernikiem, doradcą, słuchaczem, wtedy łatwiej odnajdziesz się wśród ludzi, z którymi rozmawiasz.
4. Bądź dla siebie łagodniejszy
Nieśmiali ludzie są również bardzo krytyczni wobec siebie – nawet bardziej niż wobec innych. Kiedy mamy sobie wiele do zarzucenia i oceniamy swoją osobę bardzo surowo, wtedy wydaje nam się, że wszyscy inni ludzie zapewne myślą o nas podobnie. Nasz wewnętrzny krytyk może zasiać spustoszenie w psychice i znacznie obniżyć poczucie własnej wartości, a stąd już tylko krok do pogłębionej nieśmiałości. Jeśli chcemy pozbyć się tej cechy, musimy stłumić oskarżający głos w swojej głowie i zastąpić go o wiele łagodniejszym, który będzie naszym sprzymierzeńcem, nie wrogiem. Należy nauczyć się zauważać swoje mocne strony, pozytywne cechy i stale sobie o nich przypominać. Pamiętaj, że na tym świecie jest mnóstwo ludzi, którzy nie radzą sobie ze swoją nieśmiałością i nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Poza tym każdy w pewien sposób boi się odrzucenia, tylko niektórzy potrafią ten lęk w sobie stłumić. Ty tez możesz, ale najpierw musisz polubić sam siebie – to pierwszy krok do tego, by polubili cię inni. Kiedy nauczysz się rozmawiać z sobą samym, poznasz siebie i przestaniesz przypominać sobie o swoich wadach, wtedy dużo łatwiej będzie ci nawiązać kontakt z innymi, ponieważ przestaniesz stale się stresować, jak wypadniesz w ich oczach.
***
źródło: www.psychologytoday.com