1. Zlokalizuj emocje w swoim ciele
Emocje wpływają na konkretne fizyczne odczucia. Ból brzucha, głowy, ucisk w klatce piersiowej – to tylko przykłady. Staraj się obserwować to, gdzie dają o sobie znać konkretne emocje. Na początku nie próbuj zwalczać tego uczucia, a jedynie zlokalizuj je. Możesz przyłożyć w tym miejscu swoje dłonie, usiądź i daj sobie chwilę. Emocje odczuwane świadomie nie mogą nas ranić, nie mają na nas złego wpływu. Te, których zupełnie nie rozumiemy determinują nasze decyzje – nie zawsze dobre, bo podejmowane pod wpływem konkretnego uczucia pojawiającego się gwałtownie.
2. Bądź świadomy jakości swoich emocji
Poniższe pytania mogą wydawać się ?dziwne? w kontekście emocji, ale są zasadne, bo pomagają określić ich formę i siłę. Postaraj się na nie odpowiedzieć:
Jak duże są?
Chodzi o siłę, z jaką na ciebie oddziałują. Targają tobą, potrafisz nad nimi zapanować, ogarniają cały twój umysł i ciało?
Jaki jest ich kształt?
Zamknij oczy i spróbuj zwizualizować emocje. Wydaje ci się, że są okręgiem, kwadratem, prostokątem, a może posiadają niewyraźny zarys? Gdybyś miał nakreślić, namalować swoje emocje, jaki dałbyś im kształt?
Jak głęboko je odczuwasz?
Czujesz je na swojej skórze, czy znacznie głębiej w ciele? W każdym calu swojego ciała, czy w konkretnych jego partiach? Gdzie kumuluje się złość, radość, rozczarowanie, smutek?
Czy zmieniają swoje miejsce?
Przemieszczają się powoli, czy gwałtownie? W którym kierunku?
3. Ometkuj emocje.
Zastanów się, jak mógłbyś nazwać swoje emocje:
- lęk
- złość
- poczucie winy
- wdzięczność
- strach
- obawy
- zazdrość
- stres
Nazywając emocje nadajemy im sens i określamy ich znaczenie dla naszego samopoczucia i stanu fizycznego (np. Jeśli zazdrość nazwiesz ?niegroźnym impulsem? nie będziesz traktował jej z wielką powagą, dlatego kiedy się pojawi prawdopodobnie po chwili zlekceważysz ją).
źródło:chakatery