1. Nieustannie kłócicie się o to samo. Jeśli ten sam temat wywołuje niezmiennie silne, negatywne emocje, to może oznaczać, że macie problem z komunikacją w związku. Laurie Puhn, mediator rodzinny na portalu webmd.com pisze, że w takich nawracających kłótniach partnerzy zapominają, że ich celem nie powinna być wygrana, ale dojście do kompromisu. ? W związku jesteście jedną drużyną więc żadne z was nie może wygrać ani przegrać bez drugiego ? tłumaczy Puhn.
2. Twój partner nie potrafi spojrzeć na problem z twojej perspektywy. Empatia to właśnie zdolność rozumienia uczuć, emocji i perspektywy innych osób. Psycholodzy nie raz wykazali, że już niemowlęta empatycznie reagują na krzywdę innego dziecka. – Jeśli twój partner nie zadaje sobie trudu, by zrozumieć twoją perspektywę, to może jest narcyzem, ma trudności ze skupieniem się albo zespół Aspergera. Ale może być też tak, że komunikat, który otrzymuje jest dla niego nieczytelny ? innymi słowy nie wie czego oczekujesz. Widzi tylko twoją złość, ale umyka mu już ból czy smutek skryty za fasadą wściekłości ? uważa psycholog profesor Sue Johnson, autorka wielu poradników dla osób w związkach.
3. Boisz się, że partner w każdej chwili może odejść. Według Abrahama Maslowa, twórcy piramidy potrzeb, bezpieczeństwo to – zaraz po potrzebach fizjologicznych – najważniejsza potrzeba człowieka. Jeśli w związku brak poczucia bezpieczeństwa, to w zasadzie nie ma fundamentu, na którym można by budować cokolwiek innego. Bez poczucia bezpieczeństwa nie możesz powiedzieć co naprawdę myślisz, jak się czujesz, jakie są twoje potrzeb. Według Maslowa bezpieczeństwo jest nawet ważniejsze dla człowieka niż miłość?
4. Grozicie sobie wzajemnie rozstaniem. Jeśli regularnie mówisz o rozstaniu ? czy to w formie żartu, licytacji czy dla wywołania strachu ? wywołujesz w drugiej osobie lęk i poczucie braku stabilności. Jest to również oznaka braku szacunku dla uczuć drugiej osoby. Przede wszystkim jednak, świadczy o utracie kontroli nad sytuacją. Taka forma komunikacji jest bardziej właściwa małym dzieciom niż osobom dorosłym. Decyzja o rozstaniu powinna być dobrze przemyślanym krokiem, a nie groźbą w celu uzyskania jakichkolwiek korzyści.
5. Sygnałem do natychmiastowego zakończenia związku jest pojawienie się w nim przemocy psychicznej lub fizycznej.
Jeśli jednak przyczyną konfliktów i myśli o rozstaniu są codzienne problemy i różnice charakterów, to warto wspólnie z partnerem podjąć pracę nad związkiem. Może jednak po pewnym czasie uda Wam się zbudować relację opartą na partnerstwie?