Oto 3 wskazówki, które pomogą pomóc być bardziej asertywnym:
1. Biorąc na siebie kłopoty innych i zawsze mówiąc ?tak? stwarzasz problematyczną sytuację nie tylko dla siebie, ale także dla ludzi wokół ciebie, np. dla członków rodziny, którym zaczynasz poświęcać mniej czasu, dla współpracowników, którym szef może prędzej czy później wytknąć zbyt małe zaangażowanie, albo nawet nie wykonywanie swoich obowiązków. Dlatego właśnie konieczne jest ustalenie pewnej granicy. Wyobraź sobie, że musisz narysować gdzieś wokół siebie linię – pytanie tylko gdzie ma się ona znajdować? Gdzie według ciebie powinna kończyć się twoja dobra wola i życzliwość – odpowiedz sobie na to pytanie, a może dzięki temu następnym, razem, gdy ktoś poprosi cię o pomoc zastanowisz się, czy nie znajduje się on przypadkiem poza linią.
2. Pomyśl o kimś, kto jest dla ciebie ważny, kogo zdanie ma dla ciebie duże znaczenie – może jest to bliski przyjaciel, mentor, nauczyciel ze szkolnych lat, którego ceniłeś, rodzic. Następnie wyobraź sobie sytuację, w której prosisz tę osobę o radę dotyczącą tego, czy odmawiać, a jeśli tak to jak to robić. Jak sądzisz: jaką odpowiedź otrzymałbyś – czy dostałbyś/abyś przyzwolenie na mówienie?nie?? Kiedy nie wiemy, jak zachować się w różnych życiowych sytuacjach dobrze jest wyobrazić sobie, co w takim momencie usłyszelibyśmy od osoby, którą cenimy za to, jak żyje, która jest dla nas wzorem. Wtedy łatwiej jest nam podjąć decyzję, bo w głębi duszy czujemy, że powielamy pozytywne wzorce i nie powinniśmy mieć sobie nic do zarzucenia.
3. Wyjaśnij komuś, kto prosi cię o przysługę, że to nie tak, że nie chcesz pomóc – wręcz przeciwnie bardzo chcesz, bo lubisz pomagać innym, ale w tej sytuacji po prostu nie możesz się zgodzić z ważnego powodu. Możesz np. wytłumaczyć, że twoja zgoda przyczyniłaby się do skrzywdzenia kogoś innego – zawsze łatwiej jest nam obstawać przy swoim, gdy bronimy interesów nie tylko własnych, ale innych bliskich nam osób.